EXPEDICE SEYCHELY 2017, 2. díl

SILHOUETTE

Siluety Silhouette

Náš další kurz vedl k doslova objevení nového světa – navečer nás vítá tajuplný ostrov Silhouette, kde kdysi slavný francouzský korzár Francoise Hodoul zakopal svůj poklad. Hornatý ostrov opředený tajemstvím navštěvujeme při západu slunce, vidíme jeho rudě zbravené hory a tají se nám dech. Kotvíme v zátoce Anse Lascars, která je při severozápadním větru ideální. 24 hodin před příjezdem na ostrov je třeba nahlásit počet osob, jejich iniciály včetně čísel pasů a pak jen doufat, že místní rangeři dostanou správné informace a včas. Nemluvě o tom, že není jednoduché se na ostrov dostat – opět nejsou dobře zmapovaná kotviště, reefy a skály všude okolo a bez kapitána znalého prostředí se můžete dostat snadno do problému. Nemluvě o velmi diskutabilním „oficiálním“ kotvišti u resortu. Za poplatek 35 Eur na osobu máte čas od 9:00 do 18:00 ostrov prozkoumat, navštívit kilometry dlouhý resort Hilton, který je opět jako všude na ostrovech nenásilně zakomponován do plážové tématiky a přírody ostrova.

Hilton resort, Silhouette

Po vyřízení vstupních formalit, kdy jsme pochopili, že informace o naší dnešní infiltraci na ostrov nikdo neví a po ne úplně snadné domluvě s recepčním, který měl angličtinu jako východní Němec na Rujáně, jsme se domluvili na plánu dne. Větší část posádky si chtěla užít luxusu v podobě plážových barů světově vyhlášeného resortu Hilton. Největší sportovec výpravy Vašek se rozhodl pro běžecký průzkum severovýchodního výběžku Silhouette a my s Honzou se vydali na průzkum hornatého vnitrozemí. Na Silhouette je možné absolvovat mnoho výletů s průvodcem. Je dobré mít s sebou někoho, kdo se umí pohybovat v prostředí deštného lesa zejména z důvodu orientace a bezpečnosti.. Přivítala nás pravá tropická džungle s mangovníky, Jack fruitem, chlebovníky a samozřejmě kokosy.

deštný les, Silhouette

Navečer je tým kompletní a my plní dojmů vyrážíme na ostrov Mahé, do maríny v Eden Island. Krásná klidná přeplavba v zadobočním větru nás žene Indickým oceánem a Silhouette se s námi loučí v záři západu slunce. Po necelých čtyřech hodinách plavby se vyvazujeme na molu nejmodernější maríny na Seychelách. Zde je pětihvězdičkový servis, supermarket a krom jiného i skvělé restaurace. Doplníme vodu, dokoupíme potrvainy a míříme do poslední zátoky naší výpravy – Port Launay.

MAHÉ

Port Launay, Mahé

Další plavba nás zavede do ze všech stran kryté zátky s tyrkysově zbarvenou vodou, pláží se sněhově bílým pískem, kokosovými palmami a typickými oblými žulovými balvany – to je Port Launay. Opět se potvrzuje důležitost průzkumné plavby. Je dobré mít oblast zmapovanou a znát specifika konkrétních kotvišť. Třeba právě zde je dobré počítat s občasným tryskovým efektem větru ze severovýchodu – stáčí se okolo pobřeží a když Vám náhle uhodí na kotvišti 28knt, vy nejste dobře zakotveni, vybrali jste špatné místo v zátoce nebo jste až příliš blízko reefu, můžete mít zaděláno na velký problém.

Potkáváme černouška, který nabízí BBQ. Loučíme se s 200 rupiemi za osobu a těšíme se na privátní grilování. Kromě hlavního chodu nás čeká luxusní rybí polévka, kreolské kuře a salát. Nutno říci, že si nás Seychely dostávají čím dál více.  Tomu se říká marketing a plnění hesla „nadstandard je standard“ – večeře byla dokonalá. Po večeři se odebíráme na večírek na pláž. Užíváme se místní živé kapely, tančíme a přemítáme o posledních dnech v ráji.

Na druhý den ráno se náš tým rozděluje na skupinu A = vrcholový tým, který hodlá zdolat Morne Blanc a po cestě zpět navštívit botanickou zahradu s masožravky a čajovou plantáž, a skupina B = výprava k místnímu vodopádu a relaxace na pláži.

Morne Blanc, Mahé

S vrcholovým týmem nastupujeme do busu a míříme směr Victoria. Vystupujeme pod nástupem na horu a po relativně dobře značené cestě, která pro slabší povahy až hrozivě stoupala vzhůru, jsme se vydali k výstupu. Po asi 1,5 hodině jsme nahoře a výhledy stojí za to. Vidíte prakticky celé západní pobřeží, v dáli ostrov Silhouette a ostrůvky okolo Port Launay včetně našeho kotviště. Při sestupu je možné prozkoumat otevřenou botanickou zahradu, která je přirozeným prostředím pro obří láčkovky a různé další druhy tropických rostlin. Podél této oblasti je čajová plantáž a u ní továrna na jeho zpracování. Je zde možná exkurze nebo jen nákup suvenýrů, sypaných nebo pytlíkových verzí čajů.

láčkovky pod Morne Blanc, Mahé

Po návratu na loď  jsem se rozhodl pro dobrodružnou expedici s pádlem od TNP, foťákem a studeným pivem Seabrew okolo pobřeží. Chvíli bojuji s proudy a poryvy větru až 20 knt, ale stojí to za to. Po asi půl hodině přišla odměna v podobě liduprosté pláže, stín kokosových palem, sněhově bílý písek a výhled na celý záliv. Vyhodnocuji můj původbí plán a ovlivněn kouzlem tohoto místa ve vteřině předčasně expedici ukončuji, parkuji kajak a otevírám stále ještě studené pivo. Přestože mám zkušenosti z Karibských oblastí, sám sobě si říkám, jak obrovské máme štěstí, že i v dnešní době je dostupné najít takováto panenská místa bez masové turistiky.

kde se zastavil čas, Mahé

Druhý den ráno posádka zůstává na Mahé v Bel Ombre a příjemném apartmánku s bazénem. Náš katamarán čeká jen osamělá cesta Indickým oceánem zpět do své domovské maríny na Praslinu. Po šestihodinové pohodové plavbě na zadoboční vítr loď končí v maríně, na svém místě a čeká na další námořníky, kterým ukáže opravdové kouzlo této stále ještě masovou turistikou neobjevené oblasti v Indickém oceánu. Je málo takto dostupných míst na světě. A máme velké štěstí, že jedno z nich máme téměř u nosu, i když kousek pod rovníkem. Bez nadsázky – Seychely opravdový ráj na zemi plný tropické fauny i flory, dobrosrdečných lidí, neopakovatelné atmosféry a úžasného jachtingu.

První díl reportu ZDE

 

INSPIRA s.r.o.,

Hvožďanská 2053 /3
148 00 Praha 4 – Chodov

IČ: 61458821, DIČ: CZ61458821

tel. + 420 255 701 361

mobil :  + 420 603 155 884

email: info@inspira-sailing.cz

Kontaktuje nás

Jméno a příjmení*

Email*

Telefon*

Předmět

Vaše sdělení

Najdete nás na Facebooku:Přihlášení k odběru novinek.
Vaše e-mailová adresa:


Inspira s.r.o.


Náš partner pro chartery:
Yachtnet
Inspira Travel
Hvožďanská 3 | 148 00 Praha 4 | Česká republika
E-MAIL: info@inspira-sailing.cz
TEL: +420 222 363 063, +420 272 659 059, +420 255 701 361
MOBIL: +420 776 007 883
Inspira TeamBuilding Inspira DMC

Polarni cesty VIP holiday

Inspira © 2016
Obchodní podmínky naleznete zde.
Informace o zpracování osobních údajů v souladu s GDPR naleznete zde.
      *) Odesláním potvrzuji souhlas se zasíláním materiálů od společnosti Inspira s.r.o. na uvedenou adresu.