Praktické informace

Než vyplujete

Odhodlali jste se. Brzy se vám splní váš sen, vyměníte hotel za loď. Máme pro vás pár informací, než vyplujete, zažijete pohodu i dobrodružství na palubě jachty či katamaránu a objevíte to, co se skrývá za slovem jachting.

Asi přemýšlíte, jak strávíte čas plavby a co vlastně můžete čekat. Už neplatí, že plavba na jachtě je jenom pro ostřílené „mořské vlky“. I vy můžete zažít neopakovatelný pocit naprosté svobody, kterou plavba na lodi nabízí. A pokud se necítíte dostatečně znalí, máte na pomoc zkušeného kapitána. Je tedy jen na vás, zda budete relaxovat nebo zatoužíte také poznat, o čem je plavba na moři. Díky svému kapitánovi si můžete osvojit základní jachtařské dovednosti a naučit se ovládat loď. 

Z hlediska naplnění vašich představ a očekávání je volba vhodného plavidla samozřejmě velmi důležitá. Jachty na moři se dělí na dvě základní skupiny: jednotrupé lodi s plachtami (tj. klasické plachetnice) a katamarány. Plachetnice má uprostřed lodi společný prostor (salon), kde si celá posádka může sednout ke stolu. Kajuty jsou vepředu a na zádi lodě. Katamarán je mnohem prostornější. Sestává ze dvou spojených plováků, mezi nimiž je umístěný společný prostor (salon). V plovácích se nacházejí zpravidla čtyři dvoulůžkové kajuty. Katamarán je tedy komfortnější plavidlo, ale na moři se chová jinak než plachetnice. Je robustnější a hůř ovladatelný. Plachetnice umožňuje sportovnější a rychlejší plavbu. Pluje s náklonem, který se s rychlostí lodi zvětšuje. Naopak konstrukce katamaránu náklon vlastně vylučuje. Jeho výhodou je malý ponor, takže se s ním dá doplout blíž ke břehu a do mělčích vod než s plachetnicí.

Život na lodi

Dobře připravený a profesionály vedený pobyt na lodi je skvělým zážitkem pro každého. Někdy se mezi lidmi objevují obavy, že pobyt na lodi znamená nepohodlí a jde spíš o sportovní zážitek než o pohodově strávené dny u moře. Realita je však jiná. Jachtařskou výpravu lze koncipovat mnoha způsoby, a to podle přání klienta. Od sportovních přeplaveb na volném moři po naprosto pohodovou dovolenou, kombinovanou s pobytem na pevnině, kdy se můžete věnovat poznávání krás vybrané destinace. Firmy mohou zvolit propracované týmové programy a eventy na míru.

Veškeré obavy můžete hodit za hlavu, pokud o vás již od příprav pečuje zkušený profesionál. Právě dokonalá příprava je totiž zásadní podmínkou pro splnění očekávání, což v dnešní době mnozí podceňují. Potom se zbytečně šíří příběhy o nezdařených dovolených či zážitkových výpravách. Stačí si vybrat nespolehlivou charterovou společnost, nevhodný typ lodi nebo nevhodný termín v dané destinaci (počasí, množství turistů atd.). Stejně klíčová je volba dobrého kapitána. Může to být třeba zkušený námořník, ale je-li to jinak nespolečenský člověk, plavba může být dost nepříjemná. S námi podobné patálie nezažijete. Máme zkušený tým lidí, kteří mají bohatou praxi v přípravě eventů a teambuildingových programů. Naši kapitáni jsou prověření, naši spolupracovníci se v oblasti pronájmů lodí skvěle vyznají.

Jak už zaznělo, vše začíná přípravou. V následujících odstavcích se dozvíte praktické informace k pobytu.

Jak se bydlí na lodi

Budete spát ve dvoulůžkových kajutách s pohodlnými matracemi, ložním prádlem a skříňkami pro uložení osobních věcí. Představte si menší ložnici, kde je efektivně využitý veškerý prostor a jejíž design zároveň navozuje příjemnou atmosféru domova. Na prvních dvou fotografiích je patrné, že na plachetnici je o dost méně místa. To se samozřejmě projevuje i ve velikosti kajuty, koupelny a ostatních prostor lodi. Katamarán nabízí posádce větší prostor; dvoulůžková kajuta má už postele ve velikosti, na jakou jste možná zvyklí. 

Každá loď disponuje sociálním zařízením přímo uvnitř lodi. Na plachetnici jsou zpravidla dvě koupelny se splachovací toaletou a sprchou. Na katamaránu mohou být až čtyři obdobné, ale větší koupelny. V koupelně je splachovací toaleta a umyvadlo, z něhož ústí sprcha. Celý prostor je koncipovaný jako jeden velký sprchový kout. V lodi jsou velké nádrže na vodu, která lze v průběhu plavby v přístavech doplnit. Teplou vodu na sprchování zajišťuje cca 50litrový bojler, který se průběžně doplňuje. Zřídkakdy nastane situace, že by voda nebyla teplá.

Uprostřed lodi je velká společenská místnost s gaučem a jídelním stolem (salon). Tady lze pohodlně přečkat chvíle, kdy je venku sychravo nebo počasí jinak nepřeje. Většinou se posádka těší spíše z posezení v kokpitu, což je venkovní prostor u kormidla s lavicemi a rozkládacím stolem uprostřed. Požitek z čerstvého vzduchu, šumění moře v zátoce a pohled na hvězdné nebe přece jen stojí za to. Na fotografiích vidíte základní rozdíly uspořádání na plachetnici a v prostornějším katamaránu. Je nutno dodat, že na plachetnici i na katamaránu se jak do vnitřních prostor, tak do kokpitu na zádi vždy vejde celá posádka.

Jak se na lodi vaří?

V kuchyni katamaránu je dvouplotýnkový plynový vařič, plynová trouba, dva dřezy, nádobí, příbory a běžné kuchyňské vybavení. Kuchyně v plachetnici má vzhledem k prostoru zařízení skromnější. Na moři se běžně drží služby v kuchyni na dané dny. Je to možný model i při „plavbách na míru“, kdy se domlouváme s klienty podle jejich konkrétních představ. Na vypisovaných plavbách však zajišťuje vaření standardně kapitán, zpravidla s hosteskou. U plaveb bez hostesky vaří kapitán sám. V tom případě omezujeme stravování na lodi jen na snídani před vyplutím a na studený oběd či teplou večeři po přistání a zakotvení. Většinou se pak večeří v restauracích a místních hospůdkách, což bývá velmi příjemné.

Bezpečnost

Naše výjimečnost spočívá zejména v individuálním přístupu ke každému klientovi. Máme špičkové kapitány, velitele jachet námořní plavby minimálně stupně B (yachtmaster offshor), jmenované Ministerstvem dopravy ČR. Nejsou však jen skvělými „řidiči“, ale také mentory, instruktory a v neposlední řadě velmi společenskými lidmi. Své kapitány jsme si sami prověřili v rámci různých skupin klientely jak na moři, tak na souši. Jsou to opravdoví profesionálové, „ostřílení mořští vlci“, navíc velmi empatičtí, se zkušenostmi v těch nejnáročnějších podmínkách.

Při plavbě se na lodi pohybujete v podpalubí bez omezení, ale jakmile vstoupíte do kokpitu a na palubu, je třeba se řídit pokyny kapitána. Jde o vaši bezpečnost. I když náš kapitán zvládne loď i v nejtěžších podmínkách, v případě špatného počasí se program přizpůsobí nebo omezí, aby nedošlo ke zbytečným negativním zážitkům. Nemusíte se tedy obávat plavby za nepříznivých okolností.

CHCETE SE NAUČIT JACHTAŘSKÝM DOVEDNOSTEM?

Na začátku plavby vás naši kapitáni naučí všem potřebným dovednostem od navigace přes používání plachet, trimu, refování až po věci praktické, jako je třeba vaření na lodi. Posádka postupně začne pracovat jako sehraný tým a kapitán jen hlídá bezpečnost plavby. Plavba na moři se neobejde bez spolupráce celé posádky. Každý její člen má svou roli a povinnosti. Celá posádka je tedy na sobě navzájem závislá.

Naši kapitáni mají zkušenosti i s nejnáročnější firemní klientelou. Jsou empatičtí a vědí si rady nejen při vedení lodi. Dokážou řešit i náročné mezilidské situace, takže na našich plavbách vždy panuje pohoda. Hlavní přidanou hodnotou našich kapitánů je, že nadstandard považují za standard.