Praktické informace

Než vyplujete

Odhodlali jste se. Brzy se vám splní váš sen, kdy vyměníte hotel za loď. Tedy několik informací, než vyplujete a zažijete relaxaci a dobrodružství na palubě jachty či katamaránu a objevíte co se skrývá za slovem jachting.

Asi přemýšlíte jak strávíte čas vaší plavby a co vlastně očekáváte. Už neplatí, že plavby na jachtách jsou doménou ostřílených “mořských vlků. I vy můžete zažít ten neopakovatelný pocit naprosté svobody, kterou vám nabízí plavba na lodi. A pokud se necítíte dostatečně zkušení, máte na pomoc zkušeného kapitána. Je tedy jen na vás, zda budete relaxovat nebo také zatoužíte poznat o čem je plavba na moři. Díky vašemu kapitánovi si můžete osvojit základní jachtařské dovednosti a naučíte se ovládání lodě. 

Volba vhodného plavidla je samozřejmě z hlediska naplnění vašich představ a očekávání velmi významným momentem. To nejzákladnější rozlišení pro jachty na moři je tedy jednotrupá loď s plachtami – klasická plachetnice a katamarán. Plachatnice má uprostřed lodi společný prostor (salón).  Tady si celá posádka může sednou ke stolu. Vepředu a na zádi lodě jsou potom kajuty.  Katamarán  je významně prostornější a loď se sestává ze dvou spojených plováků mezi kterými je umístěny společný prostor (salón) a v plovácích jsou umístěny zpravidla čtyři dvoulůžkové kajuty. Platí že katamarán je komfortnější plavidlo, ale chová se na moři jinak než plachetnice. Je robusnější a hůře ovladatelný. Plachetnice umožňuje sportovnější a rychlejší plavbu a při větší rychlosti vždy pluje s náklonem, který je závislý na rychlosti lodi. Katamarán z hlediska konstrukce nemůže mít žádný náklon. Výhodou katamaránu je malý ponor a může tedy blíže ke břehu, než plachetnice a může také vplout do mělčích vod.

 

Život na lodi

Dobře připravený a profesionály realizovaný pobyt na lodi je skvělým zážitkem pro každého. Čas od času se na světlo světa dostane informace, že na lodi je pobyt nekomfortní a jedná se spíš o sportovní zážitek než o pohodově strávené dny u moře. Realita je ale jiná. Jachtařskou výpravu lze koncipovat mnoha způsoby a to podle toho, co si klient přeje. Od sportovních přeplaveb na volném moři po naprosto pohodovou dovolenou kombinovanou pobytem na pevnině. Také se můžete věnovat poznávání krás vybrané destinace. Firmy mohou zvolit propracované týmové programy a eventy na míru.

Veškeré obavy můžete hodit za hlavu ve chvíli, kdy o Vás již od příprav pečuje zkušený profesionál. Právě dokonalá příprava je zásadním faktorem ke splnění mnoha očekávání, což v dnešní době mnozí podceňují.  Potom se zbytečně šíří příběhy o zpackaných dovolených či zážitkových výpravách. Stačí vybrat nespolehlivou charterovou společnost, nevhodný typ lodi ke konkrétní plavbě či nevhodný termín v dané destinaci (počasí, množství turistů atd.). Stejně klíčová je volba dobrého kapitána. Když je kapitánem zkušený námořník, ale jinak nespolečenský člověk, může být plavba hodně nepříjemná.  S námi se Vám podobné patálie nestanou a stačí se tedy jen těšit!

Máme zkušený tým lidí, kteří mají bohaté zkušenosti s přípravou eventů a teambuildingových programů včetně prověřených kapitánů a lidí znalých poměrů v oblasti pronájmů lodí. A jak již zaznělo, že vše začíná přípravou. V následujících odstavcích se dozvíte praktické informace k celému pobytu.

Jak se bydlí na lodi

Budete spát ve dvoulůžkových kajutách s pohodlnými matracemi, ložním prádlem a skříňkami pro uložení osobních věcí. V podstatě si představte menší ložnici, kde je veškerý prostor efektivně využit a zároveň její design navozuje příjemnou atmosféru domova. Na prvních dvou fotografií je patrné, že na plachetnici je o dost méně místa, což se samozřejmě projeví i velikostí kajuty, koupelny a ostatních prostor lodi. Katamarán nabízí posádce větší prostor a dvoulůžková kajuta má již postele velikosti na jakou jste možná zvyklí. 

Každá loď disponuje sociálním zařízením přímo uvnitř lodi. Na plachetnici jsou zpravidla dvě koupelny se splachovací toaletou a sprchou, na katamaránu mohou být až čtyři obdobné ale větší koupelny. Koupelna obsahuje splachovací toaletu, umyvadlo, ze kterého ústí sprcha a celý prostor je koncipován jako jeden velký sprchový kout. V lodi jsou velké nádrže na vodu, která lze v průběhu plavby doplňmuje v přístavech. Teplou vodu na sprchování zajišťuje bojler na cca 50 litrů vody, který se průběžně doplňuje a zřídka kdy nastane situace, že by voda nebyla teplá.

Uprostřed lodi je velká společenská místnost s gaučem a jídelním stolem (saloon) , kde lze pohodlně přečkat chvíle, kdy je venku sychravo či nám jinak počasí nepřeje. Většinou se posádka těší spíše z posezení v kokpitu, což je venkovní prostor u kormidla s lavicemi a rozkládacím stolem uprostřed. Přece jen požitek z čerstvého vzduchu, šumění moře v zátoce a pohled na hvězdné nebe nad Vámi stojí za to. Na fotografiích opět vidíte základní rozdíly uspořádání na plachetnici a prostornějším katamaránu. Je nutno dodat, že celá posádka se vždy na plachatnici i na katamaránu vejde jak do vnitřních prostor, tak i do kokpitu na zádi.

Jak se vaří na lodi?

V kuchyni katamaránu je dvouplotýnkový plynový vařič, plynová trouba, dva dřezy, nádobí, příbory a běžné kuchyňské vybavení, plachetnice má potom poněkud chudší vybavení kuchyně vzhledem k prostoru . V kuchyni běžně na moři dělají služby v kuchyni na dané dny. Je to samozřejmě možný model i při “plavbách na míru”, kdy se domlouváme na konkrétní představě podle oekávání našich klientů. Na vypisovaných plavbách  ale standardně zajišťuje vaření kapitán zpravidla i s hosteskou. Pokud ale jde o plavbu, kde kapitán nemá hostesku, která se stará o stravování posádky, potom vaří kapitán sám a v tom případě omezujeme stravování na lodi jen na snídani před vyplutím a studený oběd nebo teplou večeři když přistaneme či zakotvíme. Většinou v tomto případě pravidelně večeříme v restauracích a místních hospůdkách, což bývá velmi příjemné.

 

Bezpečnost

Naše výjimečnost je zejména v individuálním přístupu ke každému klientovi zvlášť. Máme špičkové kapitány, kteří nejsou jen „řidiči“, ale mentory, instruktory a v neposlední řadě velmi společenští lidé. Naše kapitány jsme si sami prověřili ve velmi náročných podmínkách i v rámci různých skupin klientely. Naši kapitáni, jsou velitelé jachet námořní plavby minimálně stupně B (yachtmaster offshor), jsou jmenovaní Ministerstvem dopravy ČR  a jsou zkušenými „mořskými vlky“.  Všichni jsou prověřeni v náročných podmínkách jak na moři, tak na souši. Jsou to profesionálové na slovo vzatí,  jsou empatičtí, námi prověření a se zkušenostmi v těch nejnáročnějších podmínkách.

Za plavby se na lodi pohybujete v podpalubí bez omezení, ale jakmile vstoupíte do kokpitu a na palubu, je třeba se řídit pokyny kapitána. Jde jen o Vaši bezpečnost a komfort. Ačkoli náš kapitán loď zvládne i v těch nejtěžších podmínkách, v případě špatného počasí se plavby přizpůsobí na naprosté minimum, aby nedošlo ke zbytečným negativním zážitkům. Nemusíte se tedy obávat plavby v neklidných podmínkách.

 

Když se chcete naučit jachtařské dovednost

Na začátku plavby vás naši kapitáni naučí všem potřebným dovednostem od navigace, přes používání plachet, trim

u, refování, až po věci praktické, jako je třeba vaření při plavbě. Posádka postupně začíná pracovat jako sehraný tým a kapitán jen hlídá bezpečnost plavby. Plout na moři není možné bez spolupráce celé posádky. Každý člen posádky má svou roli a své povinnosti. Celá posádka je tedy na sobě navzájem závislá.

Naši kapitáni jsou také muži, kteří mají také zkušenosti i s nejnáročnější firemní klientelou. Jsou empatičtí a vědí si rady nejen při vedení lodi, ale umí řešit i náročné mezilidské situace a proto na našich plavbách vždy panuje pohoda. Hlavní přidanou hodnotou našich kapitánů je, že nadstandard považují za standard.