EXPEDICE SEYCHELY 2017 – druhý díl

SILHOUETTE

Náš další kurz vedl k doslova objevení nového světa – navečer nás vítá tajuplný ostrov Silhouette, kde kdysi slavný francouzský korzár Francoise Hodoul zakopal svůj poklad. Hornatý ostrov opředený tajemstvím navštěvujeme při západu slunce, vidíme jeho rudě zbravené hory a tají se nám dech. Kotvíme v zátoce Anse Lascars, která je při severozápadním větru ideální. 24 hodin před příjezdem na ostrov je třeba nahlásit počet osob, jejich iniciály včetně čísel pasů a pak jen doufat, že místní rangeři dostanou správné informace a včas. Nemluvě o tom, že není jednoduché se na ostrov dostat – opět nejsou dobře zmapovaná kotviště, reefy a skály všude okolo a bez kapitána znalého prostředí se můžete dostat snadno do problému. Nemluvě o velmi diskutabilním „oficiálním“ kotvišti u resortu. Za poplatek 35 Eur na osobu máte čas od 9:00 do 18:00 ostrov prozkoumat, navštívit kilometry dlouhý resort Hilton, který je opět jako všude na ostrovech nenásilně zakomponován do plážové tématiky a přírody ostrova.

Po vyřízení vstupních formalit, kdy jsme pochopili, že informace o naší dnešní infiltraci na ostrov nikdo neví a po ne úplně snadné domluvě s recepčním, který měl angličtinu jako východní Němec na Rujáně, jsme se domluvili na plánu dne. Větší část posádky si chtěla užít luxusu v podobě plážových barů světově vyhlášeného resortu Hilton. Největší sportovec výpravy Vašek se rozhodl pro běžecký průzkum severovýchodního výběžku Silhouette a my s Honzou se vydali na průzkum hornatého vnitrozemí. Na Silhouette je možné absolvovat mnoho výletů s průvodcem. Je dobré mít s sebou někoho, kdo se umí pohybovat v prostředí deštného lesa zejména z důvodu orientace a bezpečnosti.. Přivítala nás pravá tropická džungle s mangovníky, Jack fruitem, chlebovníky a samozřejmě kokosy.

Navečer je tým kompletní a my plní dojmů vyrážíme na ostrov Mahé, do maríny v Eden Island. Krásná klidná přeplavba v zadobočním větru nás žene Indickým oceánem a Silhouette se s námi loučí v záři západu slunce. Po necelých čtyřech hodinách plavby se vyvazujeme na molu nejmodernější maríny na Seychelách. Zde je pětihvězdičkový servis, supermarket a krom jiného i skvělé restaurace. Doplníme vodu, dokoupíme potrvainy a míříme do poslední zátoky naší výpravy – Port Launay.

MAHÉ

Další plavba nás zavede do ze všech stran kryté zátky s tyrkysově zbarvenou vodou, pláží se sněhově bílým pískem, kokosovými palmami a typickými oblými žulovými balvany – to je Port Launay. Opět se potvrzuje důležitost průzkumné plavby. Je dobré mít oblast zmapovanou a znát specifika konkrétních kotvišť. Třeba právě zde je dobré počítat s občasným tryskovým efektem větru ze severovýchodu – stáčí se okolo pobřeží a když Vám náhle uhodí na kotvišti 28knt, vy nejste dobře zakotveni, vybrali jste špatné místo v zátoce nebo jste až příliš blízko reefu, můžete mít zaděláno na velký problém.

Potkáváme černouška, který nabízí BBQ. Loučíme se s 200 rupiemi za osobu a těšíme se na privátní grilování. Kromě hlavního chodu nás čeká luxusní rybí polévka, kreolské kuře a salát. Nutno říci, že si nás Seychely dostávají čím dál více.  Tomu se říká marketing a plnění hesla „nadstandard je standard“ – večeře byla dokonalá. Po večeři se odebíráme na večírek na pláž. Užíváme se místní živé kapely, tančíme a přemítáme o posledních dnech v ráji.

Na druhý den ráno se náš tým rozděluje na skupinu A = vrcholový tým, který hodlá zdolat Morne Blanc a po cestě zpět navštívit botanickou zahradu s masožravky a čajovou plantáž, a skupina B = výprava k místnímu vodopádu a relaxace na pláži.

S vrcholovým týmem nastupujeme do busu a míříme směr Victoria. Vystupujeme pod nástupem na horu a po relativně dobře značené cestě, která pro slabší povahy až hrozivě stoupala vzhůru, jsme se vydali k výstupu. Po asi 1,5 hodině jsme nahoře a výhledy stojí za to. Vidíte prakticky celé západní pobřeží, v dáli ostrov Silhouette a ostrůvky okolo Port Launay včetně našeho kotviště. Při sestupu je možné prozkoumat otevřenou botanickou zahradu, která je přirozeným prostředím pro obří láčkovky a různé další druhy tropických rostlin. Podél této oblasti je čajová plantáž a u ní továrna na jeho zpracování. Je zde možná exkurze nebo jen nákup suvenýrů, sypaných nebo pytlíkových verzí čajů.

Po návratu na loď  jsem se rozhodl pro dobrodružnou expedici s pádlem od TNP, foťákem a studeným pivem Seabrew okolo pobřeží. Chvíli bojuji s proudy a poryvy větru až 20 knt, ale stojí to za to. Po asi půl hodině přišla odměna v podobě liduprosté pláže, stín kokosových palem, sněhově bílý písek a výhled na celý záliv. Vyhodnocuji můj původbí plán a ovlivněn kouzlem tohoto místa ve vteřině předčasně expedici ukončuji, parkuji kajak a otevírám stále ještě studené pivo. Přestože mám zkušenosti z Karibských oblastí, sám sobě si říkám, jak obrovské máme štěstí, že i v dnešní době je dostupné najít takováto panenská místa bez masové turistiky.

Druhý den ráno posádka zůstává na Mahé v Bel Ombre a příjemném apartmánku s bazénem. Náš katamarán čeká jen osamělá cesta Indickým oceánem zpět do své domovské maríny na Praslinu. Po šestihodinové pohodové plavbě na zadoboční vítr loď končí v maríně, na svém místě a čeká na další námořníky, kterým ukáže opravdové kouzlo této stále ještě masovou turistikou neobjevené oblasti v Indickém oceánu. Je málo takto dostupných míst na světě. A máme velké štěstí, že jedno z nich máme téměř u nosu, i když kousek pod rovníkem. Bez nadsázky – Seychely opravdový ráj na zemi plný tropické fauny i flory, dobrosrdečných lidí, neopakovatelné atmosféry a úžasného jachtingu.

První díl reportu ZDE